Jak często i kto może przeprowadzać kontrolę stanu technicznego budynków sportowych?

ekspertyza budowlana

O tym, że sport to zdrowie wie chyba każdy z nas. Jednak, aby móc go bezpiecznie uprawiać, niezbędna jest dobrze dopasowana infrastruktura. Specjalistyczne hale sportowo-widowiskowe oraz stadiony idealnie nadają się na rozmaite imprezy sportowe, na przykład mecze siatkówki czy piłki ręcznej, a także piłki nożnej oraz wiele innych wydarzeń tego typu. Jak dbać o bezpieczeństwo obiektów sportowych i jak często przeprowadzać kontrole stanu technicznego konstrukcji widowiskowo-sportowych? Kto powinien przeprowadzać takie oględziny i na co koniecznie należy zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Regularne kontrole konstrukcji budowlanych są wymagane przez prawo

Budynki przeznaczone do użytku podczas imprez masowych i dużych wydarzeń muszą spełniać odpowiednie wymagania. Konstrukcja budowlana musi być trwała i przystosowana do konkretnego rodzaju wydarzeń, a także do konkretnej liczby osób, które może maksymalnie pomieścić. Jest to bardzo istotne i należy kontrolować budowę hal sportowych regularnie, od samego początku jej stawiania. Dzięki temu obiekt na pewno będzie nie tylko okazały, ale także funkcjonalny i przede wszystkim w stu procentach bezpieczny. Niestety kontrole stanu technicznego w trakcie prac budowlanych to nie wszystko. Ekspertyzy techniczne są wymagane przez prawo również po oddaniu budynku do użytkowania. Jest to spowodowane możliwością zużycia się pewnych materiałów lub powstania niebezpiecznych uszkodzeń wskutek użytkowania.

Regularne kontrole stanu technicznego obiektów sportowych i nie tylko regulowane są przez prawo. Odpowiednie artykuły dysponują zadania, które muszą być dopełnione podczas okresowych kontroli stanu technicznego budynków różnego rodzaju. Co roku na przykład należy dokładnie sprawdzać elementy konstrukcji budowlanej, które narażone są na negatywne działanie warunków atmosferycznych oraz mogących zużyć się w trakcie użytkowania, a także instalacji gazowych i kominowych oraz elementów, które zostały zamontowane ze względu na wymogi prawne w kwestii ochrony środowiska, pokryć dachowych i instalacji ogrzewania. W przypadku kontroli stanu technicznego wykonywanej w odstępach pięciu lat dodatkowo należy przeprowadzić kontrolę instalacji elektrycznej, piorunochronnej oraz sprawdzić ogólną estetykę budynku i jego otoczeni.

Profesjonalne i rzetelne usługi to podstawa każdej kontroli technicznej budynku

Każda kontrola stanu technicznego budynku zarówno mieszkalnego, jak i użyteczności publicznej czy widowiskowo-sportowego, musi być przeprowadzona w sposób rzetelny oraz obiektywny. Taka okresowa ekspertyza budowlana powinna być wykonywana przez renomowanego rzeczoznawcę budowlanego, który posiada doświadczenie w kontrolowaniu konkretnego typu budynków. Wybranie odpowiedniego specjalisty jest niezwykle istotne, ponieważ od niego zależy, czy cała konstrukcja zostanie naprawdę dobrze sprawdzona i w efekcie na pewno będzie w stu procentach bezpieczna. Profesjonalna ocena stanu technicznego budynku nie może być przeprowadzana przez osobę, która jest związana w jakikolwiek sposób z firmą, która wykonywała prace budowlane lub z obecnymi właścicielami budynku, bo mogłoby wpłynąć to na rzetelność wydanej opinii oraz skłonić do mniej obiektywnego podejścia do wykonywanej pracy.

Regularne przeglądy techniczne budynków są niezwykle ważne w kwestii bezpieczeństwa wszystkich ich mieszkańców. Należy stosować się w tym zakresie do prawa budowlanego i pamiętać, aby zawsze korzystać z usług rzetelnego rzeczoznawcy budowlanego, który posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i będzie w pełni obiektywny. Od poprawnie przeprowadzonej ekspertyzy zależy to, czy ewentualne wady konstrukcyjne powstałe wskutek użytkowania budynku lub ze względu na negatywne działanie czynników zewnętrznych, zostaną odpowiednio szybko wykryte. To z kolei wpływa znacząco na bezpieczeństwo osób, które będą użytkować budynek.