Jak wybierać buty ochronne do miejsca pracy?

buty bhp

Niektóre warunki pracy wymagają specjalistycznego obuwia i odzieży. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny rodzaj butów pod uwagę należy wziąć szereg czynników.

To od nich bowiem zależy na jaki rodzaj obuwia ochronnego powinniśmy się zdecydować. Dobry wybór, to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa, ale i komfortu wykonywanej przez nas pracy. W tym artykule poruszymy więc kwestię doboru obuwia roboczego, jego rodzajów, a także zasad stosowania. Niektóre sytuacje wymagają bowiem codziennego czyszczenia butów, a nawet ich dezynfekcji. Te kwestie pozostają jednak do ustalenia między pracodawcą, a pracownikiem.

Dobór obuwia ochronnego

Co zatem należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia ochronnego? Przede wszystkim trzeba ocenić zagrożenia z którymi na danym stanowisku przyjdzie nam się zmierzyć. Dopiero wtedy możemy podjąć decyzję. Musimy więc zastanowić się czy przy wykonywaniu obowiązków istnieje ryzyko kolejno: stłuczenia i zmiażdżenia stopy ciężkimi przedmiotami, wstrząsów i wibracji, przebicia lub przecięcia buta ostrymi krawędziami, nierównego podłoża, śliskości powierzchni, porażenia elektrycznego, działania substancji chemicznych, zbyt wysokiej temperatury lub innych zagrożeń.

buty bhp

Kiedy już określimy stopień i rodzaj zagrożeń, możemy przejść do wymagań co do rodzaju użytych materiałów, cech konstrukcyjnych oraz kategorii ochronnej obuwia. Przy doborze odpowiednich butów należy wziąć pod uwagę także fakt czy praca jest wykonywana w trudnych warunkach terenowych, czy może w pomieszczeniu.

Rodzaje obuwia ochronnego

Szczegółowe wymagania co do obuwia ochronnego powodują, że w sprzedaży pojawiły się między innymi buty ochronne z noskami. To znaczy takie, których należy używać zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko zmiażdżenia lub uderzenia. Kolejną grupę stanowią również buty z podeszwą antypoślizgową, zakładane w przypadku zagrożenia poślizgnięciem i przewróceniem na śliskiej powierzchni.

Następnie wymienić można obuwie chroniące przed czynnikami chemicznymi, chroniące kostki, a więc buty z wysoką cholewką oraz obuwie niepalne. A na końcu obuwie chroniące przed czynnikami termicznymi, używane w gorących lub zimnych warunkach i antyelektrostatyczne, a więc używane wszędzie tam, gdzie w powietrzu mogą występować wybuchowe gazy, wyziewy czy pyły.

Pracownicy muszą używać specjalistycznego obuwia zawsze wtedy, kiedy jest to wymagane. Szczegółowe wymagania dotyczące takich butów zaraz po określeniu rodzaju zagrożenia, odnoszą się też do warunków atmosferycznych. W specjalistycznych sklepach można znaleźć obuwie gumowe oraz obuwie o różnych poziomach ocieplenia. Rzadziej stosowane są półbuty, a także sandały ochronne BHP, które radzą sobie w gorące dni. W sklepie nie powinno również zabraknąć masywniejszego obuwia, a także wyższego za kostkę, z metalowymi noskami czy bardzo mocnym wiązaniem. Osobną grupę stanowią również buty taktyczne używane w terenie, na przykład przez grupy mundurowe.

buty bhp

Zasady stosowania obuwia ochronnego

Zawsze wtedy, gdy istnieje jakiekolwiek zagrożenie lub wykonywanie pracy nie jest możliwe przy użyciu zwykłego obuwia – należy zaopatrzyć się w specjalistyczne buty ochronne. W zależności od ustaleń między pracownikiem, a pracodawcą obuwie takie może być utrzymywane w czystości przez zakład pracy.

W takiej sytuacji, to pracodawca odpowiedzialny jest nie tylko za dostarczenie butów spełniających wszystkie wymogi, ale i przeszkolenie pracowników w zakresie potencjalnych zagrożeń. W jego gestii jest również to, aby zabrudzone obuwie zaraz po pracy zostało wyczyszczone, wysuszone i ewentualnie zdezynfekowane.

Odpowiednie buty ochronne

Podsumowując – obuwie robocze BHP powinno zatem zagwarantować nie tylko odpowiednią ochronę, ale również być wykonane z materiałów wytrzymałych, odpowiednich przy danym stylu pracy. Co więcej, buty takie muszą posiadać odpowiednie atesty, a także zapewniać maksymalny komfort pracy. Specjalistyczne sklepy, takie jak BHP-Gabi proponują swym klientom obuwie robocze najwyżej jakości, gdzie w zależności od potrzeb można zdecydować się na lekkie lub ciężkie buty ochronne, kalosze czy nawet sandały.

Wszystko po to, aby pracownik miał zagwarantowaną należną mu ochronę podczas wykonywanych zadań. Mając takie możliwości, nie lekceważmy własnego zdrowia i pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Zagrożenie nieszczęśliwymi wypadkami istnieje zawsze, jednak wykonując pracę podwyższonego ryzyka należy być szczególnie przezornym!

Posted in BHP