Bezpieczne sprzątanie po zgonie

sprzątanie po śmierci

Jedną z najsmutniejszych sytuacji, w jakiej życie może nas postawić jest śmierć bliskiej osoby. Taka informacja zawsze jest ogromnie bolesna. Często zdarza się, że poprzedniego dnia rozmawialiśmy z bliskim i wszystko wydawało się w porządku. Nie możemy uwierzyć, że już więcej nie usłyszmy tak dobrze nam znanego głosu.
Jeszcze bardziej nieprzyjemne jest odnalezienie zwłok po dłuższym czasie. Po kilku dniach rozpoczyna się nieuchronny proces rozkładu. Oprócz smutku po zmarłym pojawia się również niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Absolutnie konieczna jest dezynfekcja po rozkładzie ciała.

Bardzo ważne czynności

Dezynfekcją po zmarłym w stanie rozkładu może podjąć się tylko wykwalifikowana ekipa, która będzie działała zgonie z wymogami BHP. Wymagany jest specjalny ubiór ochronny oraz maska zabezpieczająca drogi oddechowe. Takie środki ostrożności są konieczne, ponieważ rozkład zwłok wytwarza bardzo niebezpieczne substancje. Należą do nich grzyby, patogeny, wirusy oraz tak zwane aminy.
Odkażanie prowadzone jest w kilku etapach, dobieranych na podstawie stopnia skażenia mieszkania czy innego pomieszczenia, w którym znaleziono zwłoki. Już sam początek jest niezwykle ważny. Jest nim opróżnienie mieszkania ze wszystkich skażonych elementów wyposażenia. Istnieje możliwości ich odzyskania, jeżeli po czyszczeniu będą nadawały się do użytku po czyszczeniu. Wracając do odkażania, w skrajnych przypadkach konieczny jest remont, bowiem by dokładnie wyczyścić pomieszczenie należy zerwać podłogi czy tapety. Następnie przechodzi się do termicznego mycia ścian, sufitów oraz podłóg.

Właściwa dezynfekcja

sprzątanie po zgoniePo wstępnym czyszczeniu przychodzi czas na właściwą dezynfekcję. Na wszystkie powierzchnie zostaje naniesiony specjalny preparat odkażający. Niszczy bakterie i inne groźne substancje. Niezwykle ważne jest zneutralizowanie zanieczyszczeń powstałych z fragmentów tkanek, krwi oraz płynów ustrojowych pozostawionych przez zmarłego. Następnie należy je zebrać za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego maszyn. Na tym etapie usuwa się również fekalia i inne ślady po zwłokach.
Gdy mieszkanie jest już dokładnie odkażone, kolejną czynnością jest pozbycie się fetoru powstałego w trakcie rozkładu ciała. Nie jest to tylko nieprzyjemny zapach, ale też groźne alergeny. By się ich pozbyć rozpylany jest ozon, doskonale radzi sobie odorem i niszczy bakterie.
Po działaniach w mieszkaniu, dezynfekcja obejmuje także klatkę schodową, korytarz i windę. Wszystkie miejsca, po których poruszali się pracownicy wynajętej przez nas firmy. Mieszkanie nadaje się do ponownego użytku.

Ochrona naszego zdrowia

Dezynfekcja po rozkładzie ciała jest niezwykle ważna. Niezależnie od przyczyn zgonu konieczna jest interwencja wykwalifikowanych techników. Posiadają specjalną odzież ochronną pozwalającą na rozpoczęcie prac. Dobiorą odpowiednie metody by mieszkanie po zmarłym mogło być ponownie użytkowane. Firmy świadczące tego typu usługi dysponują własnym transportem, który pozwala im na wywożenie wszelkich odpadów. Zajmą się wszystkim a nam pozwolą skupić się na dopełnianiu formalności pogrzebowych.