Częste przyczyny pożarów – jak je wyeliminować?

Czyszczenie po pożarach

Nasi przodkowie wyjątkowo obawiali się pożarów i surowo karali wszystkich, którzy nawet nieumyślnie dopuszczali się podpaleń. Nic dziwnego, szybko rozprzestrzeniający się ogień może nie tylko doszczętnie zniszczyć składniki naszego majątku, ale stwarza również olbrzymie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia i ludzi. Niestety nawet w dzisiejszych czasach straż pożarna ma pełne ręce roboty. Jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w naszej codzienności, by lepiej zabezpieczyć się przed pożarami?

Najczęstsze przyczyny pożarów

W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna przygotowała raport podsumowujący najczęstsze przyczyny powstawania pożarów w obiektach mieszkalnych. Należały do nich:

Nieprawidłowe użytkowanie i awarie urządzeń grzewczych

Nieprawidłowe użytkowanie lub awarie urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwo stałe spowodowały 13 323 z 31 994 pożarów mieszkań, jakie miały miejsce w 2019 roku (42%). Wielu z nich można byłoby uniknąć, gdyby właściciele kotłów pamiętali o konieczności stosowania właściwego materiału opałowego i regularnym czyszczeniu swojego urządzenia. Bardzo ważne jest również uprzątnięcie przestrzeni wokół kotła z materiałów łatwopalnych oraz dokonywanie okresowych przeglądów urządzenia i komina.

Nieostrożność osób dorosłych

Nieostrożność osób dorosłych spowodowała 6 301 z 31 994 pożarów mieszkań, jakie miały miejsce w 2019 roku (20%). Co możesz zrobić, by ustrzec się przed kosztowną chwilą nieuwagi? Nie zostawiaj dekoracyjnych świec w pobliżu zasłon i firanek. Wypalone wieczorem papierosy gaś przy użyciu wody i dopiero później wyrzucaj je do kosza. Jeśli w Twoim domu trwa remont, odpowiednio zabezpiecz otoczenie przed czynnościami takimi jak spawanie lub szlifowanie. Oczywiście niejeden pożar narodził się również z pozoru niewinnej zabawy dzieci, dlatego pamiętaj, by nie zostawiać w ich zasięgu zapałek i przedmiotów łatwopalnych (benzyny, farb, rozpuszczalników).

Czyszczenie po pożarach

Awarie instalacji i urządzeń elektrycznych

Awarie instalacji i urządzeń elektrycznych spowodowały 2 235 z 31 994 pożarów mieszkań, jakie miały miejsce w 2019 roku (7%). Musimy pamiętać, by regularnie sprawdzać poprawność działania naszych instalacji. Nierozsądne jest ciągłe zostawianie zbyt wielu urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu, gdyż każda z nich może być potencjalnym źródłem zwarcia.

Podpalenia

Niestety czyny przestępcze spowodowały aż 1708 z 31 994 pożarów mieszkań, jakie miały miejsce w 2019 roku (5%). Przed działaniami podpalaczy nie sposób do końca się uchronić, ale warto przypomnieć sobie, jakie materiały budowlane są najbardziej ognioodporne.

Bezpiecznie mogą czuć się mieszkańcy domów o ścianach wykonanych z ceramiki, silikatu i betonu komórkowego oraz dachach wykorzystujących dachówki ceramiczne, betonowe lub blachy.

Czyszczenie po pożarach – co zrobić, gdy doszło do najgorszego?

W Twoim mieszkaniu doszło do zaprószenia ognia i interwencji straży pożarnej? Zachowaj spokój i zgłoś to zdarzenie swojemu ubezpieczycielowi. W zależności od postanowień zawartych w podpisanych przez Ciebie Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia powinieneś dokonać tego w terminie 3 do 7 dni.

Czyszczenie po pożarach

Następnie możesz podsumowywać odniesione straty, ale postaraj się niczego nie zmieniać ani nie naprawiać przed wizytą rzeczoznawcy z towarzystwa ubezpieczeniowego, na którą będziesz musiał zaczekać najwyżej tydzień.

Podczas starań o uzyskanie ubezpieczenia nie zapomnij o okazaniu aktu notarialny własności domu oraz dokumentacji przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych.

Gdy będzie już po wszystkim, pieniądze z ubezpieczenia warto przeznaczyć na zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej, zajmującej się czyszczeniem po pożarach. Samodzielne oczyszczanie miejsca pożaru może być czasochłonne, trudne emocjonalnie i przede wszystkim niebezpieczne. Doświadczeni pracownicy firmy sprzątającej szybko uporają się ze zniszczeniami i będą wiedzieli, jak pozbyć się unoszących wokół toksyn.

Czyszczenie mieszkania po pożarze powinno rozpocząć się od usunięcia sadzy ze ścian i podłóg (najczęściej z wykorzystaniem suchego lodu), neutralizacji zadymienia i szkodliwych składników chemicznych, które wciąż jeszcze pozostają w powietrzu. Równie ważne jest ozonowanie i dezynfekcja pomieszczeń oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych. Bez tego kroku nie będzie możliwe usunięcie nieprzyjemnego zapachu i przystąpienie do właściwego remontu.

Oczyszczaniem przestrzeni po pożarach zajmuje się działająca na terenie całej Polski firma Vector, która oferuje skuteczną dezynfekcję pomieszczeń, wywóz i utylizację zniszczonych przedmiotów a także wystawienie pełnej dokumentacji dla Twojego ubezpieczyciela.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!