Jak bezpiecznie i etycznie pozbyć się rzeczy po zgonie bliskiej osoby?

sprzątanie

Śmierć bliskiej osoby to z pewnością dla Ciebie traumatyczne wydarzenie, ale trzeba się wówczas zająć także kwestiami, które nie są ściśle związane z naszymi emocjami. Oprócz tego należy zadbać o kwestie formalne i organizacyjne, w tym również – oprócz przygotowania ceremonii pogrzebowej – pozbycie się rzeczy po zgonie bliskiej osoby.

Dlaczego należy zadbać o bezpieczeństwo w przypadku przedmiotów po zmarłej osobie?

Zabezpieczenie mienia osoby zmarłej to ważny element naszej tradycji. To jeszcze nie wszystko. Ponadto niektóre obiekty mogą mieć znaczenie materialne lub sentymentalne, w związku z czym warto je zachować dla następnych pokoleń.

Ważną rolę w tym przypadku pełnią ubrania po zmarłym. Co możemy z nimi zrobić? Rozwiązań jest co najmniej kilka – możemy je:

  • wyrzucić – powinniśmy postąpić tak szczególnie w przypadku bielizny oraz tych elementów garderoby, który z uwagi na swój stan nie nadają się już więcej do użytku;
  • oddać potrzebującym – w tym celu można skorzystać np. rozmieszczonych na ulicach polskich miast pojemników, które są przeznaczone na ubrania. W dalszej kolejności ubrania te – dzięki aktywności ze strony licznych organizacji pozarządowych – powinny trafić do osób potrzebujących. Możliwe jest również skontaktowanie się z jednostkami terenowymi (ośrodkami pomocy społecznej). W tego typu miejscach gromadzi się informacje na temat osób w trudnej sytuacji finansowej. Kilka dodatkowych ubrań może okazać się niezwykle cennym wsparciem;
  • sprzedać – nie jest to może najbardziej chwalebna spośród przedstawionych tu możliwości, ale wydaje się, że jest to jedyny słuszny wariant w przypadku takich ubrań jak np. drogie palto czy futro.

W dwóch spośród wyżej wymienionych sytuacji, tzn. na wypadek, gdy chcemy przekazać komuś ubrania po zmarłej osobie, powinniśmy odpowiednio je przygotować. Rozumie się przez to dezynfekcję ubrań oraz ich dokładne wypranie.

sprzątanie

A co zrobić z pozostałymi rzeczami? Jak się zapewne domyślasz, konieczna jest ich sprawna utylizacja. Niestety, w natłoku prac i obowiązków, które trzeba wykonać w związku z odejściem osoby zmarłej (a trzeba wiedzieć, że tych wyzwań może być całkiem dużo. Nawet, jeśli dotyczą one tak błahych spraw jak na przykład aktualizacja danych u operatora komórkowego, zajmie to trochę czasu) zajęcie się jego rzeczami może być trudne, lub nawet niemożliwe. Jeśli dodamy do tego aspekt emocjonalny, sprawa staje się bardziej skomplikowana: być może tak nagłe pozbycie się rzeczy po zmarłej osobie z bliskiej rodziny może być dość dużym wyzwaniem.

Komu zlecić utylizację rzeczy po zgonie?

Śmierć bliskiej osoby bez wątpienia jest traumatycznym wydarzeniem. Mimo to, trzeba wówczas zająć się licznymi kwestiami natury organizacyjnej. Należą do nich takie czynności jak na przykład utylizacja rzeczy po zgonie. Można to zrobić samodzielnie, ale jeśli nie jesteśmy w tym okresie czasu zdolni do szybkiego podejmowania ważnych, to lepiej scedować zadanie na pracowników zewnętrznej firmy. Zajmą się oni wykonaniem niezbędnych prac oraz wyręcz z wykonania tego przykrego obowiązku.

Warto skorzystać z usług oferowanych przez zewnętrzną firmę szczególnie w sytuacji, gdy pozostałości po osobie zmarłej jest dużo – a wbrew pozorom to dość częsty problem, ponieważ wiele osób w wieku starczym ma tendencję do gromadzenia drobnych, czasem nawet niepotrzebnych przedmiotów.

Jeśli zatem chcesz sobie oszczędzić czasu oraz stresu związanego z przeglądaniem rzeczy po niedawno zmarłym bliskim, zdecyduj się na skorzystanie z usług oferowanych przez zewnętrzną firmę. Taki wybór to niemal gwarancja, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a cały proces nie zajmie szczególnie dużo czasu.

Pracownicy takich firm cechują się dyskrecją podczas wykonywania powierzonych obowiązków. Ich celem jest realizacja wskazanych przez Ciebie usług, przez co rozumie się utylizację rzeczy pozostawionych przez osobę zmarłą. Personel ten zajmie się wykonywaniem wszelkich niezbędnych spraw, podczas gdy Ty będziesz mógł pogrążyć się refleksji i wspominaniu osoby, która odeszła.