Jakie środki BHP są najpopularniejsze?

środki BHP w fabrykach

Dziedzina bezpieczeństwa i higieny pracy jest bardzo istotną gałęzią w przemyśle. Rozwój technologii i przepisów związanych z bezpośrednim bezpieczeństwem pracy wśród pracowników był na przestrzeni ostatnich kilku dekad znaczny. Zawody, które kiedyś uznawane były za najbardziej groźne zyskały w znacznej mierze na bezpieczeństwie.

Produkty, które zrewolucjonizowały sektor BHP

hełm bezpieczeństwaDo najważniejszych produktów BHP, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj codziennego wykonywania obowiązków należy m.in. kask. Ochrona głowy zawsze powinna być priorytetem nr. 1, ponieważ czaszka jest podatna na uszkodzenia, a zmiany w obrębie mózgu są często nieodwracalne i prowadzą do trwałych dysfunkcji. Ochrona głowy znana była już w czasach starożytnych, gdy powszechnie używało się ich w boju. Ograniczenie kasków do zakresów wojennych przetrwało aż do XX wieku.

Dopiero kilkadziesiąt lat temu zauważono ogromną potrzebę ochronny głowy podczas prac o podwyższonym czynniku ryzyka. Kaski były jednym z pierwszych artykułów BHP, które na stałe zagnieździły się w większości prac w branży przemysłowej. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona głowy przed spadającymi przedmiotami oraz ochrona podczas czaszki podczas upadku. Często zdarza się tak, że pozornie niegroźne zdarzenia, które mają miejsce przy użyciu kasków mogłyby mieć potencjalnie katastrofalne skutki w przypadku jego braku.

buty bhpDrugim z produktów BHP, który pełni równie istotną rolę w branży przemysłowej są buty ochronne. Rodzaj obuwia ochronnego zależy od zakresu wykonywanych obowiązków, tym niemniej kwestia jego doboru jest bardzo istotna. Buty chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. przed upadkiem ciężkich przedmiotów na stopy), przed zimnem (w przypadku pracy na zewnątrz w niskich temperaturach to właśnie stopy i dłonie narażone są najbardziej na odmrożenia) oraz przed skręceniami i zwichnięciami.

okulary bhpBezpieczeństwo w pracy poprawiło się także znacznie od czasu pospolitego wprowadzenia okularów ochronnych. Co do wagi ochrony wzroku nie trzeba nikogo przekonywać. Nie każdy jednak wie, że jeszcze w latach 40 mało który spawacz miał w ogóle pojęcie o takim wynalazku jak odpowiednia maska ochronna. Dzisiejsze okulary chronią przed poparzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz od równie groźnego – choć mocno niedocenianego wroga – promieni UV.

rękawice BHPRównie istotne, co ochrona głowy, stóp i oczu jest ochrona dłoni. Biorąc pod uwagę częstotliwość urazów tej właśnie części ciała – być może nawet najbardziej istotne. Dłonie, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia są bardzo delikatnym organem, o który należy w szczególności zadbać. Służą ku temu specjalne rękawice ochronne. Są różne typy rękawic  – m.in. odporne na cięcia, oparzenia, chemię i wiele innych – dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór.

 

Dystrybucja produktów  BHP

Osobną kwestią jest sam proces dystrybucji niezbędnych artykułów ochronnych. Ostatnimi czasy króluje trend dedykowanych automatów vendingowych BHP. Rozwiązanie to pomaga zoptymalizować proces dystrybucji oraz zredukować w znacznym stopniu stałe koszty. Proces zarządzania i dystrybucji jest w pełni automatyczny, przez co wydajny i skuteczny. Jest to wygodne rozwiązanie nie tylko dla właścicieli przedsiębiorstwa, ale także dla samych pracowników.

Maszyny vendingowe ustawiane są w dogodnych lokalizacjach i spełniają swoje funkcje 24/7.

Co więcej, według niezależnych badań, firmy które postawiły na vending BHP już w pierwszym roku zanotowały wyraźne oszczędności, a oprócz tego zauważono poprawę bezpieczeństwa w całym zakładzie. Rozwiązanie vendingu w branży BHP jest stale ulepszane i z pewnością już w niedalekiej przyszłości będzie uchodziło za standard.

Posted in BHP