Nauszniki BHP i ich rola

nauszniki bhp

Pierwszorzędną rolą nauszników BHP jest ochrona przed nadmiernym hałasem. Nauszniki takie znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w miejscach, w których na co dzień pracuje się w hałasie, który jest szkodliwy. Aby zminimalizować szkody, jakie mogą wyrządzić nadmierne decybele, stosuje się nauszniki dopasowane do trybu i długości pracy.

Wykorzystanie nauszników ochronnych

Dodatkowe zastosowania, dzięki którym praca jest w znaczny sposób ułatwiona, to wbudowane radio, które ma każda para nausznic. Poprzez używania radia, możliwe jest porozumiewanie się bez najmniejszych problemów z pozostałymi pracownikami. Korzystając z radia, doskonale będziemy słyszeć i rozumieć każde słowo. Inną, ważną cechą nauszników, jest tłumienie dźwięków z zewnątrz. Dzięki temu nie jesteśmy aż tak bardzo narażeni na grożące naszemu słuchowi decybele. Nausznice produkowane są w taki sposób i z dobranych materiałów, by nie przeszkadzały nam w wykonywaniu pracy. Nausznice są lekkie, co wpisuje się w zasady BHP. Nausznice dodatkowo, bardzo szczelnie obejmują uszy – są również wygodne, bo ich wnętrza wypełnia miękka poduszeczka.

Kto używa takich nauszników? Nauszniki ochronne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pracują w tartakach, kopalniach, fabrykach i przy robotach drogowych. Osoby te bowiem są najbardziej narażone na znaczne pogorszenie się słuchu, a niektórzy nawet na jego utratę lub stały uszczerbek. Dlatego wymogiem w takiej pracy jest stosowanie nauszników ochronnych. Ci, którzy wykonują długotrwałe prace związane z wysokimi decybelami, powinni mieć zapewnione nauszniki, które tłumią dźwięk i są szczególnie odporne.

Rodzaje, wygląd i ceny nauszników BHP

Jeśli chodzi o podział nauszników, można na początku przypomnieć, że dzielą się one na dwa podstawowe typy – jeden rodzaj jest przymocowany do hełmu ochronnego, a drugi charakteryzuje się niezależnością – nausznice zakładane są osobno.
Innym typem podziału nausznic jest dzielenie ich na nauszniki aktywne i tradycyjne. Nauszniki tradycyjne mogą zostać dopasowane do poziomu decybeli. Nauszniki aktywne natomiast stosowane są w pracy, która wymaga komunikowania się. W nausznikach wmontowany jest specjalny układ elektroniczny. Dzięki niemu wzmacniane są dźwięki o niskim natężeniu. Właśnie dzięki temu możliwe jest rozmawianie ze sobą podczas pracy. Poprawiają one bowiem zrozumiałość słów.
Materiały, jakie stosowane są do wykonywania bezpiecznych i skutecznych nauszników ochronnych, to między innymi tworzywo sztuczne wysokiej jakości. Najważniejsze są same nausznice, które okalają uszy. Są one wykonywane ze skórki ekologicznej, z elastycznego tworzywa lub z gąbki. W środku nausznic znajduje się najczęściej specjalna pianka lub płyn, który zapobiega zbytniemu zaciskaniu się nausznic wokół uszu. W przypadku nauszników przymocowanych do hełmu, możemy mieć do czynienia z twardszym plastikiem, tritanem lub tworzywem mieszanym. Nauszniki ochronne dostępne są w różnych kombinacjach, kształtach i kolorach. Nauszniki dobierane są odpowiednio do trybu pracy, do wysokości decybeli oraz do długości wykonywanych zadań.

ochrona słuchu

Koszta, jakie należy uiścić w zamian za najlepszej jakości nauszniki BHP zaczynają się od parudziesięciu złotych. Można spotkać słuchawki, które kosztują 300 zł i takie za 60 zł. Dużo zależy od firmy, typu słuchawek oraz od tworzywa, które zostało użyte w trakcie produkcji. Dziś możemy wybierać spośród wielu typów nausznic ochronnych. Istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją odzieży ochronnej. Naszym zadaniem jest wybrać nauszniki wygodne, lekkie oraz odporne na uszkodzenia. Obecnie możemy również liczyć na nowoczesny design nausznic, który również jest w cenie.

Posted in BHP