Magazyny a BHP

Magazyn, w którym będziemy mogli przechowywać bezpiecznie żywność to tak zwany magazyn specjalny. Jest to typ magazynu zamkniętego, więc chroni to produkty przed zepsuciem się. Magazyn ów należy do małych lub średnich. Owoce bowiem to produkty o małych wymiarach, więc można pomieścić sporą ich ilość w magazynie. Ponadto z magazynu przechowującego żywność korzysta wiele sklepów i supermarketów. Jest to wygodna opcja, ponieważ owy towar dowożony zostaje do naszych miejsc pracy. W magazynie powinna panować odpowiednia temperatura i klimat, żeby zapewnić owocom i warzywom dobre warunki, żeby się nie zepsuły. Produkty spożywcze jednak nie mogą leżeć zbyt długo na magazynie z wiadomego powodu – żeby nie uległy przeterminowaniu.

Podziały magazynu i towaru – jak to wygląda?

Magazyny dość często dzielone są na mniejsze boksy, jednak nie zawsze tak jest. Podział ów jest dokonywany w celu uporządkowania całego magazynu i znajdującego się w nim towaru. Owoce i warzywa leżą obok siebie, w skrzynkach i na regałach, jednak wszystko jest przejrzyście podpisane i ułożone. Łatwo więc jest się rozeznać gdzie i jaki towar leży. Czasem towary znajdujące się w magazynie podzielone są na podstawie do jakiego sklepu lub miasta jadą. Łatwiej jest bowiem kierowcy samochodu dostawczego zabrać towary dla sklepów znajdujących się w jednym mieście. W magazynie musi panować bezwzględny porządek w celu ułatwienia wszystkim pracy.

Co jest najważniejsze?

Najważniejsze jest utrzymanie magazynu w należytym porządku. Ponadto, musimy zaopatrzyć nasz magazyn we wszystkie potrzebne materiały oraz sprzęty. Ważna jest także dobrze zorganizowana praca. Jeżeli wszystkie warunki będą spełniane, a współpraca pomiędzy wszystkimi pracownikami będzie na wysokim poziomie, nie musimy się o nic martwić. Sam magazyn powinnyśmy umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli mamy okazję zakupić teren, który mógłby nam posłużyć za świetną lokalizację naszego magazynu, powinniśmy z niej skorzystać. Magazyn bowiem musi być umiejscowiony w odpowiednim miejscu. Sama budowa owego magazynu musi przebiegać sprawnie i szybko. Budynek magazynku powinien być dopasowany do rodzaju towaru, jaki będzie przechowywany w środku. Istnieje parę rodzajów magazynów, więc łatwo będzie nam wybrać odpowiedni.

magazyny_dchrs

O co zadbać, żeby nie narazić się na nieprzyjemności?

Przede wszystkim na magazynie powinny znajdować się wszystkie potrzebne sprzęty taki jak regały, wieszaki półki, palety, wszelkiego rodzaju wózki. Ponadto magazyn powinien być utrzymany w jak najlepszym stanie. Chodzi tu zarówno o higienę jak i o warunki, które sprawnie przejdą test sanepidu. Ponadto, wszystko powinno być na magazynie odpowiednio poukładane, posegregowane i rozplanowane. Na magazynie żywnościowym bowiem nie znajdują się same owoce i warzywa, ale też żywność pakowana. Trzeba spełniać wszystkie zasady BHP oraz te z sanepidu. Jeżeli będziemy przestrzegać wszystkie zasady, nie narazimy się na żadne nieprzyjemności.

Artykuł powstał przy współpracy z: Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego z Wrocławia.