Artykuły BHP niezbędne do pracy w budowlance

Pracę na budowie w przeciwieństwie do innych miejsc pracy, cechuje wysokie prawdopodobieństwo wypadków i doznania uszczerbku na zdrowiu. Tezę tę jedynie potwierdza wysoki wskaźnik incydentów, do których dochodzi na różnych etapach pracy na budowie. Statystyki te, co roku potwierdza zarówno GUS, jak i Eurostat, które publikują do wiadomości publicznej wyniki przeprowadzonych przez siebie badań. Kluczowa w ochronie życia i zdrowia na budowie jest noszona przez pracowników każdego szczebla, obowiązkowa odzież ochronna. Przepisy te zawarte zostały m.in. w: Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeksu Pracy (Dz. U. z 2018r. poz 917 ze zm.), Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowalnych (Dz. U. poz. 401), czy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. poz. 1650 ze zm), które jasno określają jakie wymogi powinna ona spełniać, by zminimalizować ryzyko powstania uszczerbku na zdrowiu, zarówno podczas pracy, jak i w chwili powstania niebezpieczeństwa.

Obowiązkowe elementy odzieży do pracy na budowie

Stosowana przez pracowników budowy odzież ochronna, powinna spełniać wszelkie normy z zakresu przepisów BHP. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wysokiej jakości certyfikowaną odzież spełniającej również warunki wygody. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zadbaliśmy o to, by naszą odzież cechował również atrakcyjny krój i sposób wykończenia, który wpisze się zarówno w gusta kobiet, jak i mężczyzn.

Dobre i wytrzymałe buty oraz rękawice to podstawa

Na elementy odzieży stosowanej w pracy na budowie składają się:

  • Wygodne buty robocze, chroniące stopę i kostkę przed skręceniem lub urazem mechanicznym. Dodatkowo powinny być wyposażone we wzmacnianą wkładkę i antypoślizgową podeszwę. Dobre buty robocze powinny posiadać wzmocnione części buta dla palców i pięty.
  • Rękawice zapewniające bezpieczne i jednocześnie sprawne chwytanie. W zależności, od miejsca wykonywanej pracy na budowie, pracownik musi posiadać: rękawice ochronne lub ochraniacze dłoni, ochraniacze nadgarstka, ochraniacze przedramion, ochraniacze łokcia.
  • Okulary ochronne Uvex, czyli produkt w pełni chroniący oczy przed skut kiem szlifowania, cięcia i spawania. Okulary ochronne tworzą barierę zapobiegającą dostaniu się do oczu pyłu, opiłków, wiór, czy niebezpiecznych, chemicznych substancji. Okulary dedykowane do pracy na budowie powinny mieć ponadto szkło, które ochroni również bok twarzy. Twarde tworzywo, z którego zostały wykonane, jest w pełni odporne na uszkodzenia, zarysowania, czy upadek z wysokości. Jak upewnić się, czy okulary na pewno spełniają normy BHP? Przede wszystkim, powinny one szczelnie przylegać do twarzy, nie tworząc nawet minimalnego ryzyka dostania się pod nie oparów.
  • Maski ochronne dedykowane poszczególnym miejscom pracy na budowie. Spełniają one funkcję ochrony dróg oddechowych przed działaniem szkodliwych oparów, pyłów, kurzu. Dodatkowo powinny mieć wbudowane zawory umożliwiające filtrowanie powietrza i swobodne oddychanie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się maski 3m.
  • Kaski i nauszniki, czyli podstawowa ochrona głowy BHP i ochrona słuchu. W zależności od miejsca pracy na terenie budowy pracownik musi być dodatkowo wyposażony: we wkładki przeciwhałasowe, nauszniki przeciwhałasowe, stożki ochronne, kaski ochronne z dodatkową osłoną karku.
  • Szelki bezpieczeństwa zwane uprzężami to sprzęt dedykowany do pracowników budowy, wykonujących swoje zadania na wysokości. Zakładane na ręce i nogi, a następnie przypinane do jakiegoś stałego i stabilnego elementu, zabezpieczają przed przypadkowym upadkiem. W chwili poślizgu i stracenia równowagi, pracownik zwiśnie na lince, a nie bezwładnie spadnie, narażając swoje zdrowie, a nawet życie. Do środków ochrony przed upadkiem z wysokości należą również pasy biodrowe i linki bezpieczeństwa.
okulary ochronne uvex
Okulary ochronne Uvex to jakość potwierdzona wieloletnią tradycją produkcji.

Pracownicy, którzy podczas pracy, narażeni są na oddziaływanie substancji szkodliwych i niebezpiecznych, dodatkowo zobowiązani są, do posiadania na sobie; sprzętu filtrującego i pochłaniającego, sprzętu z doprowadzaniem powietrza lub sprzętu izolującego układ oddechowy. Regulacje dotyczące ubrania BHP pracowników budowy, odnoszą się do poszczególnych stanowisk: kierownika zarządzania ruchem, operatora zagęszczarki i betoniarki, elektryka, cieśli czy brukarza.

Posted in BHP